Rogašovci 14b
9262 Rogašovci
Sveti Jurij 13
9262 Rogašovci
Gripa (influenca) je akutna virusna bolezen dihal, ki se zelo hitro širi.
V Sloveniji vsako leto zaradi gripe zboli 5% prebivalstva. Pojavlja se predvsem v zimskih mesecih in ogroža celotno prebivalstvo, še posebno starejše ljudi, bolnike s kroničnimi srčnimi, pljučnimi, presnovnimi in drugimi boleznimi ter majhne otroke in nosečnice.
Kateri so bolezenski znaki gripe?
Približno tri dni po okužbi z virusom gripe se lahko pojavijo:
· mrazenje,
· izčrpanost,
· visoka temperatura,
· glavobol,
· bolečine v mišicah in kosteh,
· dražeč občutek v žrelu,
· suh kašelj.
Razen kašlja, ki lahko traja več tednov, znaki ponavadi izginejo v dveh do sedmih dneh.
Če zbolimo, ostanemo doma. Počivamo in pijemo tople napitke. Visoko vročino znižujemo z zdravili za zniževanje temperature.
Gripo povzroča virus, zato je jemanje antibiotika brez učinka. Najučinkoviteje se proti gripi zaščitimo z vsakoletnim cepljenjem.
Za koga je gripa posebej nevarna?
Čeprav cepljenje proti gripi priporočamo vsem prebivalcem, ki želijo sebe in svoje bližnje zaščititi pred boleznijo, je cepljenje še posebej priporočljivo za skupine z večjim tveganjem za težek potek bolezni.
Cepljenje proti gripi še posebej priporočamo:
Bolezen pri mladih bolnikih brez kroničnih bolezni večinoma poteka kot nekajdnevno vročinsko stanje z znaki obolenja dihal ter bolečinami v mišicah in sklepih. Pri ogroženih skupinah prebivalstva pa lahko bolezen poteka s težjo klinično sliko s pogostimi zapleti (kot so virusne in bakterijske pljučnice) in tudi z višjo smrtnostjo. Pri omenjenih skupinah cepljenje zmanjšuje tveganje za hospitalizacije in tudi smrt zaradi bolezni same ali njenih zapletov.
več o temi:
https://nijz.si/nalezljive-bolezni/nalezljive-bolezni-od-a-do-z/gripa/
https://nijz.si/publikacije/gripa-kako-se-pred-njo-zavarovati-in-kako-ukrepati-v-primeru-ce-zbolimo/